Consiliul Județean Timiș va demara o amplă campanie de igienizare și reamenajare a drumurilor și a parcărilor pe care le are în administrare. Acestea au devenit în ultima vreme, adevărate rampe clandestine de gunoi menajer, moloz și pet-uri. În primă fază, parcările vor fi curățate și apoi vor fi dotate cu pubele sau containere, urmând să se încheie un contract cu operatorii de salubritate pentru ridicarea și golirea acestora. În paralel se vor igieniza și marginile drumurilor. Direcția Tehnică din cadrul Consiliului Județean, cea care se ocupă de aceste operațiuni are un buget generos pentru întreținerea drumurilor, suma ridicându-se la circa 26 de milioane de lei. La ora actuală, județul Timiș are cea mai vastă rețea de drumuri județene din țară, în lungime de peste 1.300 de kilometri. Deși legislația prevede amenzi usturătoare, practic este imposibil de monitorizat acele persoane care aruncă gunoiul la întâmplare, pe marginea șoselelor.



































































































































































