Connect with us

Bună, ce dorești să cauți ?

Foto-Video-Nunta Timisoara

Politică

Șoc în Parlament: Guvernul propus de Adrian Veștea nu a trecut de vot

Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit să obțină susținerea necesară în Parlament, luni seară, după votul din plen. Potrivit anunțului oficial, au fost exprimate 212 voturi, dintre care 189 au fost „pentru”, iar 23 „împotrivă”.

Pentru validarea Executivului era nevoie de minimum 233 de voturi favorabile, prag care nu a fost atins.

Situația s-a complicat semnificativ după retragerea parlamentarilor AUR din sală, fapt care a redus șansele de adoptare a formulei guvernamentale.

„Am venit în acest proiect cu bune intenţii. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”, a declarat Adrian Veștea după vot.

Publicitate. Scroll pentru a continua.
Dami Ornament/

Ce urmează după respingerea Guvernului

În urma rezultatului din Parlament, atenția se îndreaptă acum către președintele Nicușor Dan, care urmează să facă o nouă nominalizare pentru funcția de premier.

În discursul său din Parlament, Adrian Veștea a transmis un mesaj despre responsabilitate și nevoia de stabilitate:

„Ştiu că acest Guvern este şi rezultatul unui compromis politic. Dar, într-o democraţie matură, compromisul nu este un semn de slăbiciune, este dovada responsabilităţii. N-am căutat răspunsuri de partid, n-am căutat răspunsuri ideologice. Am căutat răspunsuri bune pentru această ţară. Nu diferenţele dintre noi ne-au adus împreună, ne-a adus obligaţia de a construi. Oamenii au nevoie de stabilitate, de predictibilitate, de un stat care îşi respectă cuvântul. Avem mult de muncă înainte. Nu toate deciziile vor fi uşoare, nu toate reformele vor fi populare, dar sunt convins că avem resursele, energia şi oamenii necesari pentru a reuşi.”

Acesta a continuat:

Publicitate. Scroll pentru a continua.
Dami Ornament/

„Nu există ţară puternică fără cetăţeni respectaţi. Nu există economie puternică fără muncă respectată. Nu există stat puternic fără oameni care au, din nou, încredere în el. De aceea, gândul meu se îndreaptă astăzi şi către milioanele de români care locuiesc în afara ţării. Voi munci în fiecare zi cu speranţa că România va redeveni locul unde fiecare român îşi poate construi un viitor demn, sigur şi prosper, alături de cei dragi, locul în care cei plecaţi să simtă că merită să se întoarcă, iar cei care au rămas să privească spre ziua de mâine cu încredere şi speranţă. România trebuie să fie acasă nu doar prin amintiri, ci şi prin oportunităţile pe care le oferă fiecărui cetăţean.”

Totodată, Adrian Veștea a adăugat:

„Vreau să fiu cel care lasă în urmă cele mai multe lucruri făcute. Acesta este angajamentul pe care îl fac astăzi: să reconstruim încrederea, respectul şi speranţa că viitorul poate fi construit aici, acasă. Nu mai avem nevoie de scandal, avem nevoie de direcţie. Nu mai avem nevoie de dezbinare, avem nevoie de unitate. Nu mai avem nevoie de promisiuni — avem nevoie de rezultate.”

Premierul desemnat a avertizat și asupra efectelor unei perioade prelungite fără un Executiv funcțional:

Publicitate. Scroll pentru a continua.
Dami Ornament/

„Peste ani, îmi doresc să putem spune că acesta a fost momentul în care am ales să construim, nu să ne dezbinăm. Pentru că, astăzi, ţara noastră este în criză şi nu ne mai putem permite niciun moment să o ţinem blocată! Iar, dacă ieşim din sala asta fără guvern, orice secundă fără guvern înseamnă dezastru pentru ţară! Pentru aceasta vă solicit votul de încredere. Pentru această ţară. Pentru unitate. Pentru viitor.”

În timpul dezbaterilor din Parlament, liderul AUR, George Simion, a avut un discurs critic la adresa actualei clase politice:

„Ni s-a promis prosperitate. Şi, din păcate, România a ajuns pe ultimul şi penultimul loc în toate topurile din ţara noastră. Ni s-a promis libertate şi democraţie şi din păcate România a ajuns singurul stat din Uniunea Europeană unde sunt anulate alegerile. Parlamentul României şi politica au devenit sinonime cu trădarea”.

George Simion a continuat:

Publicitate. Scroll pentru a continua.
Dami Ornament/

„Mă uit către poporul român şi îi spun că trebuie să ne croim alt viitor. Nu mai putem sta cu colana îndoită să fim conduşi de nişte trădători. Trebuie să stăm drepţi, trebuie să stăm în picioare demni şi mândri de ceea ce am fost şi suntem”.

Înaintea votului decisiv, miniștrii propuși au fost audiați timp de mai multe ore în comisiile parlamentare de specialitate.

Vă recomandăm

Administratie

Sistemul sanitar funcționează la cota de avarie. În timp ce legile de austeritate blochează angajările în marile unități medicale din vestul României, epuizarea extremă...

Politică

După aproape o lună de la demiterea Cabinetului Bolojan, președintele României, Nicușor Dan, a făcut joi nominalizarea pentru funcția de prim-ministru. Alegerea șefului statului...

Știri

Nadia Comăneci a fost decorată cu Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Mare Cruce, conform decretului semnat de preşedintele Nicuşor Dan. Cu prilejul...

Știri

Prezent la Zilele Studenților Timișoarei, fostul președinte Traian Băsescu a lansat un avertisment sever privind situația politică din România. În fața studenților din Timișoara,...