Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” din Timișoara se confruntă cu o criză acută de personal. Sute de posturi de medici, asistenți și brancardieri rămân neocupate din cauza blocajului legislativ impus de la București. În timp ce memoriile trimise la Ministerul Sănătății rămân fără răspuns, presiunea pe umerii personalului existent crește de la o zi la alta.
Într-un răspuns oficial transmis publicației VOXRadar, conducerea celei mai mari unități medicale din vestul țării dezvăluie dimensiunea exactă a deficitului de personal cu care se confruntă instituția. Cifrele indică o realitate alarmantă. Sute de scheme de personal sunt incomplete, afectând direct capacitatea operațională a spitalului.
Peste 650 de posturi vacante în spital
Conform datelor oficiale extrase din statul de funcții și statul de plată ale spitalului, cea mai mare lipsă se înregistrează în rândul asistenților medicali. Nu mai puțin de 369 de posturi de asistenți sunt libere în acest moment.
Situația este critică și în restul departamentelor. Unitatea medicală are un deficit de 94 de posturi de doctori. Totodată, lipsesc 203 angajați din categoria infirmierelor, îngrijitoarelor și brancardierilor.
Dacă ne raportăm la organigrama aprobată, spitalul funcționează mult sub capacitatea normală. De exemplu, dintr-un total de 1.458 de posturi aprobate pentru asistenți medicali, sunt ocupate efectiv doar 1.089,50. La nivelul personalului auxiliar, din 885 de posturi aprobate, doar 682 sunt active în prezent.
Secțiile unde deficitul a devenit critic
Lipsa de personal nu este resimțită uniform, însă managerul unității medicale, Prof. dr. Dorel Săndesc, a nominalizat secțiile unde situația a devenit de-a dreptul critică.
Pacienții care ajung la Spitalul Județean din Timișoara resimt această presiune în special în următoarele specializări: Secția Clinică de Nefrologie, Secția Clinică Neurologie I și Secția Clinică Neurologie II, Secția Clinică Urologie, Secția Clinică Chirurgie III și Secția Clinică Ortopedie – Traumatologie II.
Angajările sunt blocate prin lege
Întrebarea legitimă este de ce nu se organizează concursuri pentru a astupa aceste găuri uriașe din sistem? Răspunsul se află în legislația de austeritate. Conducerea spitalului explică faptul că organizarea oricărui concurs este suspendată prin ordonanță de urgență.
„În prezent, organizarea concursurilor pentru ocuparea posturilor vacante este suspendată, în conformitate cu prevederile art. VII din OUG nr. 115/2023, astfel cum a fost aprobată și modificată prin Legea nr. 141/2024, care instituie interdicția ocupării prin concurs sau examen a posturilor vacante din sectorul bugetar”, precizează reprezentanții spitalului în documentul citat.
Din acest motiv, rata de ocupare a posturilor în ultimele 6 luni a fost zero, neputând fi demarată nicio procedură legală de recrutare.
Pentru a evita un blocaj total și pentru a asigura continuitatea actului medical, conducerea Spitalului Județean din Timișoara a trimis memorii repetate și solicitări disperate către Ministerul Sănătății, cerând deblocarea de urgență a posturilor strict necesare. Până la data publicării acestei știri, ministerul condus de la București nu a oferit niciun răspuns favorabil care să permită reluarea angajărilor. sursa: voxradar.ro








































































































































































