La Timișoara a avut loc, duminică, cea de-a cincea ediție a Timotion, cea mai mare alergare în scop caritabil din vestul țării. În total, peste 6.000 de persoane s-au înscris pentru a alerga în una din cele șase curse ale evenimentului sportiv. Potrivit organizatorilor, ca urmare a taxelor donate de participanți pentru participarea la curse, s-au strâns peste 400.000 de lei, bani care vor fi folosiți pentru susținerea a 20 de proiecte sociale din zona de vest a țării. Pagina timotion.ro, mai primește donații până pe 13 mai”, spun organizatorii. Întrecerile au debutat cu cursa împotriva cancerului. Prin proiectul depus la Timotion V, 200 de copiii bolnavi de cancer internaţi pe secţia de onco-hematologie Timişoara vor beneficia zilnic de suport psihologic. Taxa de înscriere a fost cuprinsă între 40 şi 80 de lei. Banii adunaţi au fost donaţi pentru 20 de proiecte care au nevoie de susţinerea comunităţii. Printre ele se număra asociaţii care strâng fonduri pentru bolnavii de cancer, copiii născuţi prematur sau cei din medii defavorizate.





































































































































































