Teatrul Municipal “Traian Grozăvescu” din Lugoj va găzdui mâine de la ora 19 cea de-a doua ediție a Galei Folk, intitulată anul acesta “Legende”. Vor fi trei concerte, primul al Corinei Ignea, o legendă a folkului lugojean. Cel de-al doilea concert îl va avea în prim plan pe îndrăgitul artist lugojean Freddy Stauber, iar cel de-al treilea va fi susținut de Dan Andrei Aldea, liderul formației Sfinx în anii `70. Evenimentul este organizat de Casa de Cultură a Municipiului Lugoj, cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Timiș și al Primăriei și Consiliului Local Lugoj.
Augustin Bercean, referent Casa de Cultură a Municipiului Lugoj:
Sunteți la a doua ediție a acestei gale. Ați simțit o creștere a valorii de la an la an? Teoretic da. Încercăm să păstăm ștacheta la nivelul la care a fost în prima ediție, când l-am avut pe Mircea Bodolan, folkistul de la București și Ilie Stepan cu Horea Crișovan. A fost o ediție destul de reușită. Sperăm că și anul acesta să fie cel puțin la același nivel ca și anul trecut
Anul trecut sala a fost aproape plină, iar anul acesta organizatorii așteaptă un număr mare de spectatori, dat fiind faptul că nume sonore vor urca pe scena teatrului lugojean.








































































































































































