Connect with us

Bună, ce dorești să cauți ?

Foto-Video-Nunta Timisoara

Știri

Nu abandonați deșeurile!

În perioada 17 septembrie – 4 octombrie 2021, RETIM împreună cu ADID Timiș derulează o nouă campanie de informare și conștientizare a cetățenilor cu privire la prevenirea  abandonarii deseurilor in spatii neautorizate, pentru evitarea formării rampelor ilegale.

În tot județul există mii de locații în care se formează în mod constant rampe ilegale de deșeuri. Din aceste puncte sunt colectate în mod constant mii de tone de către operatorul de salubritate în fiecare lună. Aceste operațiuni de colectare costă în plus, de fapt ne costă pe noi, cetățenii,  SUTE DE MII de lei, bani care ar putea fi folosiți mai eficient în alte scopuri. Pentru lucruri care contează cu adevărat într-o comunitate!

Pe lângă banii risipiți, aceste rampe ilegale de deșeuri prezintă următoarele riscuri:

  • Risc epidemiologic
  • Risc pentru mediul înconjurător
  • Risc de perturbare a circulației pietonale și auto

Aceste situații, în loc să se restrângă, se perpetuează de ani de zile! Dar, acum a venit momentul să spunem STOP acestui fenomen. Cu ajutorul dvs. putem reduce mult numărul rampelor clandestine.

RAMPE CLANDESTINE

Publicitate. Scroll pentru a continua.
Dami Ornament/

Ce puteți face dvs când observați persoane care aruncă deșeuri în locuri neautorizate?

  • Fotografiați sau filmați incidentul și indicati locația pe GPS cu ajutorului telefonului, dacă este posibil
  • Sesizați incidentul, anunțând autoritățile competente din domeniu. Incercati sa descrieți situatia la care sunteți martori cu cat mai multe detalii care pot fi de folos la identificarea persoanei.
  • Ce puteți face dvs când descoperiți rampe ilegale?
  • Fotografiați sau filmați rampa și indicati locația cu ajutorul cu GPS-ului, daca este posibil

Trimiteți aceste fotografii pe email către autoritățile competente de pe raza localitatii unde se gaseste rampa.

Soluții oferite de RETIM si ADID pentru debarasarea in mod legal de deseuri voluminoase si periculoase.

Deșeurile voluminoase si periculoase se colectează în cadrul campaniilor organizate de RETIM si ADID Timis trimestrial și anunțate în prealabil. Nu le abandonati pe spațiile publice sau lângă pubele!

Acestea trebuie păstrate în gospodării până la momentul sosirii în fiecare localitate a containerului dedicat colectării lor.

Publicitate. Scroll pentru a continua.
Dami Ornament/

Pentru a afla unde pot sa depună deșeurile din construcții sau alte deșeuri care nu se colectează de catre RETIM, cetățenii sunt rugați să contacteze primăria de care aparțin.

 REȚINEȚI! ! Conform OUG 92/2021  abandonul si eliminarea deşeurilor în afara spaţiilor autorizate în acest scop este interzisă si constituie o contravenție și se sancționează cu amenzi de la 10.000 lei la 20.000 lei, pentru persoanele fizice şi de la 50.000 lei la 70.000 lei, pentru persoanele juridice.

Găsiți mai multe informații despre campania in derulare pe www.retim.ro, Call Center +40 374 885 692 sau pe www.adidtimis.ro.

Publicitate. Scroll pentru a continua.
Dami Ornament/
Adaugă un coment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm

Știri

Spiritul tradițiilor românești și frumusețea portului popular vor fi celebrate la Lugoj printr-un eveniment organizat cu ocazia Zilei Universale a Iei. Miercuri, 24 iunie,...

Știri

Polițiștii rutieri din Timiș au desfășurat, în perioada 15–21 iunie, o amplă serie de verificări în trafic în cadrul Programului Operațiunilor Europene al Organizației...

Social

Un angajat din cadrul Direcției pentru Cultură Timiș a vizitat Lugojul pentru a verifica lucrările la Podul de Fier din oraș, un obiectiv vehement...

Știri

Locuitorii din mai multe zone ale județului Timiș au primit mesaj RO-Alert, după emiterea unei avertizări de cod portocaliu pentru fenomene meteorologice severe. Printre...