Un accident rutier s-a produs sâmbătă, 25 aprilie, în jurul orei 11:45, pe autostrada A1, pe sensul de mers dinspre Timișoara către Margina, km 464+800 Belinț. În urma incidentului, circulația este afectată, desfășurându-se doar pe banda a doua.
Potrivit primelor informații, în accident au fost implicate cinci persoane. Două dintre acestea au suferit răni și primesc îngrijiri medicale la fața locului. Din cauza gravității situației, autoritățile au solicitat intervenția unui elicopter SMURD, care a aterizat în zonă pentru a asigura transportul rapid al victimelor către o unitate medicală.
Din cauza restricțiilor, s-a format o coloană de autovehicule pe o distanță de aproximativ 2 kilometri, iar traficul se desfășoară cu dificultate.
Polițiștii din cadrul IPJ Timiș sunt prezenți la fața locului pentru a dirija circulația și pentru a preveni alte incidente. Aceștia transmit o serie de recomandări importante pentru conducătorii auto:
– să reducă viteza de deplasare în zona producerii accidentului și să respecte semnalizarea rutieră temporară;
– să păstreze o distanță corespunzătoare față de vehiculul din față, pentru a evita producerea altor evenimente;
– să manifeste prudență sporită și să evite manevrele riscante (schimbări bruște de bandă, depășiri neregulamentare);
– să creeze, la nevoie, culoar pentru accesul echipajelor de intervenție;
– să ia în considerare rute alternative, în funcție de posibilități.











































































































































































