Timișoara organizează, în perioada 27 martie – 14 aprilie 2026, o nouă ediție a Târgului de Paște, eveniment care aduce în centrul orașului concerte, spectacole, ateliere pentru copii și activități interactive dedicate publicului larg.
Manifestările sunt programate în mai multe zone centrale și cartiere, transformând orașul într-un spațiu dedicat petrecerii timpului liber în aer liber.
Concerte și spectacole în aer liber
Programul artistic începe pe 29 martie, la ora 13:00, cu un concert de muzică clasică în Piața Unirii, organizat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara.
Pe 5 aprilie este programat spectacolul itinerant „Flori de Florii”, care se va desfășura pe traseul Piața Victoriei – Piața Libertății – Piața Unirii, cu participarea unor artiști din Franța și Italia.
În 13 aprilie, în Piața Sfântul Gheorghe, va avea loc un concert live susținut de Tania Turtureanu.
Ateliere pentru copii și activități zilnice
Piața Sfântul Gheorghe va găzdui zilnic ateliere creative gratuite pentru copii, organizate de Muzeul Interactiv al Copiilor, în parteneriat cu Uniunea Artiștilor Plastici Timișoara, VolunTIM și Direcția de Asistență Socială Timișoara.
Programul atelierelor este următorul:
- Luni – Vineri: între orele 12:00 și 19:00
- Weekend: între orele 10:00 și 19:00
Activitățile sunt concepute pentru a stimula creativitatea și lucrul în echipă.
Activități sportive și interactive
Sport Club Municipal Timișoara va organiza, pe durata târgului, competiții și activități sportive în aer liber, inclusiv concursuri de baschet, handbal și rugby.
De asemenea, sunt anunțate activități interactive în zona centrală, precum și intervenții surpriză în diferite zone ale orașului. Participanții vor avea posibilitatea de a câștiga premii.
Treasure Hunt în zona Cetății
Muzeul Interactiv al Copiilor organizează activități de tip Treasure Hunt în zona Cetății Timișoarei.
Participarea se face pe bază de înscriere, iar activitatea propune explorarea orașului într-un mod interactiv.
Vânătoare de ouă de ciocolată în cartiere
În apropierea sărbătorilor pascale, vor fi organizate vânători de ouă de ciocolată în mai multe cartiere:
- 13 aprilie – Parcul Edison (zona Lipovei)
- 13 aprilie – Parcul Ronaț
- 14 aprilie – Parcul Lunei
- 14 aprilie – Parcul Steaua
Târgul de Paște Timișoara 2026 se află la cea de-a XVII-a ediție și este organizat de Primăria Municipiului Timișoara, prin Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în parteneriat cu Centrul de Proiecte Timișoara și Visit Timișoara.
Programul evenimentelor poate suferi modificări și va fi actualizat pe canalele oficiale ale organizatorilor.






































































































































































