Administrația locală din Timișoara intră într-un nou proces de restructurare, după ce primarul Dominic Fritz a propus desființarea a 138 de posturi din mai multe structuri importante. Măsura vizează Aparatul de Specialitate al Primarului, Direcția Fiscală, Direcția Generală Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar, dar și Sport Club Municipal.
În paralel, modificările legislative privind norma de personal din Poliția Locală determină o reducere suplimentară. Astfel, dacă anterior era prevăzut un agent la 1.000 de locuitori, noul prag este de 1.200, ceea ce duce la eliminarea a 86 de posturi. În total, administrația va reduce 102 posturi ocupate, generând o economie anuală estimată la aproximativ 13 milioane de lei.
„La nivelul Aparatului de Specialitate al Primarului, reorganizarea are la bază procesul de digitalizare a fluxurilor interne care a generat o redimensionare a structurilor în funcție de volumul real de muncă. Spre exemplu, este propusă desființarea a două servicii din cadrul Direcției de Autorizare și Control, precum și desființarea a patru posturi la Serviciul Achiziții Publice, acolo unde analiza activității arată că performanța poate fi menținută cu o mai bună utilizare a resurselor. Totodată, pentru a întări capacitatea financiară și a susține mai eficient orientarea municipalității către finanțări externe, este propusă comasarea Direcției Incubator Proiecte cu Direcția Economică, într-o structură unitară Direcția Generală Economică și Finanțări Proiecte”, a transmis Primăria Timișoara.
În cadrul Aparatului de Specialitate, care numără în prezent 494 de posturi, se propune eliminarea a 72 de poziții, inclusiv funcții de conducere și execuție, dar și crearea unui post de director general. Măsura face parte dintr-un plan mai amplu de eficientizare administrativă și adaptare la volumul real de activitate.
Reduceri importante sunt prevăzute și în alte structuri: Direcția Fiscală pierde 32 de posturi, Direcția Generală Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar este desființată, iar Sport Club Municipal rămâne fără 10 posturi. În plus, Poliția Locală Timișoara va fi restructurată semnificativ. Evoluția organigramei arată o scădere constantă a numărului de posturi, de la 644 în 2021 la 423, conform noii propuneri.








































































































































































