Furtuna Dennis a lovit duminică Regatul Unit, determinând rămânerea la sol a sute de avioane, în timp ce armata s-a mobilizat în sudul Ţării Galilor anunţând cod roşu, iar serviciile meteo au avertizat „pericol de moarte”. Dennis loveşte Marea Britanie la o săptămână după ce furtuna Ciara a provocat haos şi a perturbat traficul. Două corpuri au fost reperate sâmbătă dimineaţă în largul coastei de sud a Marii Britanii, într-o mare agitată de începutul furtunii. Nu se ştie clar dacă circumstanţele acestor decese sunt legate de furtuna Dennis.
Duminică după-amiază, a fost înregistrat un record – „cel mai mare număr de alerte şi de avertismente în curs din cauza inundaţiilor care nu au mai fost în Anglia până acum”, a indicat directorul Agenţiei de mediu (EA) într-un mesaj pe Twitter, numărând 594.
Potrivit News.ro, acestea se întind pe o zonă de la sud de Scoţia şi până la Cornwall (sud-estul Angliei), după ce mai multe râuri au provocat inundaţii. La Aberdaron, în sudul Ţării Galilor, au fost înregistrate vânturi de peste 145 km/h.
Mai multe zboruri au fost oprite, au anunţat companiile British Airways şi EasyJet. Sâmbătă, deja 230 de zboruri ale EasyJet au fost anulate. Serviciul feroviar a fost suspendat de asemenea în sudul Ţării Galilor, din cauza apei pe căile ferate.










































































































































































