Inconștiența “pârjolește” în fiecare an, mii de hectare de teren agricol, iar statisticile pompierilor plasează județul Timiș pe locul doi în țară în ceea ce privește intervențiile la incendii de vegetație. Acestea au loc cu precădere la începutul primăverii. Din analiza zonelor în care acestea au avut loc, o pondere însemnată o are estul judeţului Timiş, în special Făgetul, Margina și Curtea. Lugojul şi zonele limitrofe este inclus în același perimetru deoarece în fiecare an sunt mistuite de foc între 80 și 140 de hectare de teren agricol. De cele mai multe ori, cauza probabilă e o acţiune intenţionată, oamenii apelând la incendiere pentru curățarea terenurilor agricole. Descoperirea vinovaților este extrem de dificilă, în condițiile în care cei care dau foc câmpurilor pleacă imediat de la fața locului, însă în cazul în care sunt prinși, aceștia riscă sancțiuni cuprinse între 1.000 și 2.500 de lei. Inspectorii ISU informează că “arderea resturilor vegetale, gunoaielor, deşeurilor şi a altor materiale combustibile, se face doar după obţinerea Acceptului de la Agenţia pentru Protecţia Mediului şi a Permisului de lucru cu focul de la Primării”. În realitate, la Primăria Lugoj sau la Făget, Buziaș ori localitățile învecinate, nu a fost solicitat nici un permis de lucru cu focul.







































































































































































